Stone County Ironworks 901-548 - Copper Sconce - Burnished Gold SPF Iron Finish - No Accent
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Rush 19" Burnished Gold Right Copper Wall Sconce
Stone County Ironworks Rush 19" Burnished Gold Right Copper Wall Sconce
Regular price
$368.48
Regular price
Sale price
$368.48
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Rush wall sconce is available with hand forged tendrils flowing freely to the right or to the left. Pictured above in Natural Black, it is a versatile piece that wears any finish well, although special finishes especially highlight the hammered textures in the iron.
Choose from five different globe options: frosted glass, parchment, kraft, and ivory are glass and offer some translucency. Our hand fired copper is opaque, and creates a wonderful indirect lighting effect above the sconce.
The image shows a Natural Black finish, which creates the iron's original look. The globe pictured is Frosted Glass.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available in Right or Left sconce design
- Available in different iron finishes and optional iron accent
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 901-548 |
| Model | Rush |
| Product Type | Wall Sconce |
| Sconce | Copper |
| Shade | Frosted Glass |
| Iron Finish | Burnished Gold SPF |
| Iron Accent | No Accent |
| Width | 19" |
| Depth | 6" |
| Height | 11" |
