Stone County Ironworks 901-548 - Copper Sconce - Chalk White Iron Finish - Copper Accent SPF
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Rush 19" Chalk White Right Copper Wall Sconce With Copper Iron Accent
Stone County Ironworks Rush 19" Chalk White Right Copper Wall Sconce With Copper Iron Accent
Regular price
$345.45
Regular price
Sale price
$345.45
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Rush wall sconce is available with hand forged tendrils flowing freely to the right or to the left. Pictured above in Natural Black, it is a versatile piece that wears any finish well, although special finishes especially highlight the hammered textures in the iron.
Choose from five different globe options: frosted glass, parchment, kraft, and ivory are glass and offer some translucency. Our hand fired copper is opaque, and creates a wonderful indirect lighting effect above the sconce.
The image shows a Natural Black finish, which creates the iron's original look. The globe pictured is Frosted Glass.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available in Right or Left sconce design
- Available in different iron finishes and optional iron accent
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 901-548 |
| Model | Rush |
| Product Type | Wall Sconce |
| Sconce | Copper |
| Shade | Frosted Glass |
| Iron Finish | Chalk White |
| Iron Accent | Copper Accent SPF |
| Width | 19" |
| Depth | 6" |
| Height | 11" |
