Stone County Ironworks 980-083 - 907-043 Charcoal 18x18x11 Shade - Natural Black Iron Finish - Pewter Accent SPF
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Rush 19" Natural Black Iron Pendant Light With Pewter Iron Accent and Charcoal Shade
Stone County Ironworks Rush 19" Natural Black Iron Pendant Light With Pewter Iron Accent and Charcoal Shade
Regular price
$678.30
Regular price
Sale price
$678.30
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This Rush pendant light is where contemporary meets classic. This modern rustic pendant lighting features several narrow branches weave loosely around a shade of your choosing, forming an iron basket to contain the soft glow and creating a striking light fixture that one can't help but fall in love with.
Shown in the image is with our linen barrel shade and natural black finish.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available with or without shade
- Available in different iron finishes and optional iron accent
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 980-083 |
| Model | Rush |
| Product Type | Pendant Light |
| Shade | Charcoal (907-043) |
| Iron Finish | Natural Black |
| Iron Accent | Pewter Accent SPF |
| Pendant Width | 19" |
| Pendant Depth | 19" |
| Pendant Height | 35" |
| Shade Width | 18" |
| Shade Depth | 18" |
| Shade Height | 11" |
