Stone County Ironworks 946-010-CG - Hand Rubbed Pewter SPF Iron Finish - No Accent
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Rushton 14" Hand Rubbed Pewter Iron Wall Sconce
Stone County Ironworks Rushton 14" Hand Rubbed Pewter Iron Wall Sconce
Regular price
$680.40
Regular price
Sale price
$680.40
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Rushton collection features woven strips in simple, stunning designs that feature the swirling color and dappled light of our unique copper patinas. We create our own colored copper here at our Arkansas forge using special mineral recipes and dousing techniques you won't find anywhere else. Each copper piece will be unique and spontaneous, with varying effects.
Minimal in design, the Rushton wall sconce creates an opaque shade that focuses light upwards for dramatic effect.
Single 60W max bulb. This lamp is UL listed.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available in different iron finishes and optional iron accent
- Supports 60 watts max bulb
- UL listed
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 946-010-CG |
| Model | Rushton |
| Product Type | Wall Sconce |
| Iron Finish | Hand Rubbed Pewter SPF |
| Iron Accent | No Accent |
| Width | 14" |
| Depth | 9" |
| Height | 5" |
