Stone County Ironworks 980-186 - Chalk White Iron Finish - Gold Accent SPF - Copper Shade
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Urban Forge 13" Chalk White Iron Pendant Lamp With Gold Iron Accent and Copper Shade
Stone County Ironworks Urban Forge 13" Chalk White Iron Pendant Lamp With Gold Iron Accent and Copper Shade
Regular price
$540.75
Regular price
Sale price
$540.75
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This pendant is not your average industrial fixture. The shade will be crafted from hand-fired copper or naturally weathered zinc for an incredibly unique, rich texture. The rod and supporting elements are hand-forged and then riveted together in our mountain forge.
When mounted, this iron pendant light fixture drops 40" from the ceiling.
These wrought iron fixtures are rated at 60 watts max per bulb and UL listed.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available with Copper or Zinc shade
- Available in different iron finishes and optional iron accent
- Supports 60 watts max per bulb
- UL listed
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 980-186 |
| Model | Urban Forge |
| Product Type | Pendant Lamp |
| Shade | Copper Shade |
| Iron Finish | Chalk White |
| Iron Accent | Gold Accent SPF |
| Pendant Width | 13" |
| Pendant Depth | 13" |
| Pendant Height | 40" |
