Stone County Ironworks Whisper Creek 10" Chalk White Iron Wall Sconce With Copper Iron Accent and Shade
Stone County Ironworks Whisper Creek 10" Chalk White Iron Wall Sconce With Copper Iron Accent and Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Whisper Creek Collection borrows from the beauty of the aspen and birch. This stunning cast iron wall sconce is a masterpiece in craftsmanship and design. A hand-forged metal shade replicates rustic bark scattered with random slits, allowing light to peek through from within.
While the product image shown in our optional Ivory Bark special finish, this metal shade wall sconce will come in a Natural Black finish unless you make another selection from any of our special finish options and accents.
We do highly recommend the stunning realistic quality of our Ivory Bark finish which highlights the beautiful texture within the Whisper Creek Collection.
The Sconce is UL listed.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available in different iron finishes and optional iron accent
- UL listed
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 936-016 |
| Model | Whisper Creek |
| Product Type | Wall Sconce |
| Iron Finish | Chalk White |
| Iron Accent | Copper Accent SPF |
| Width | 3.5" |
| Depth | 11" |
| Height | 27" |
