Z-Lite 416-16
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Acadia 16" 4-Light Golden Bronze Steel Pendant Light
Z-Lite Acadia 16" 4-Light Golden Bronze Steel Pendant Light
Regular price
$187.60
Regular price
Sale price
$187.60
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Spherical art at its best! On this 4 light pendant, the rich hues of the golden bronze finish mingle playfully with the crystal spheres sparkling from within.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Golden Bronze Frame Finish
- 4-Light Pendant
- Contemporary, Metropolitan Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Acadia |
| Bulbs | 4 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 16.0" |
| Actual Width | 16.0" |
| Actual Height | 21.0" |
| Actual Weight | 6.4 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 72" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Documents & Files
