Z-Lite Aimie 5-Light Candelabra Bulb Base Matte Black Steel Frame Feathered White Glass Shade Linear Chandelier
Z-Lite Aimie 5-Light Candelabra Bulb Base Matte Black Steel Frame Feathered White Glass Shade Linear Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Capturing the natural beauty of melting ice, the Aimie collection boasts frosted artisanal glass in an abstract swirl pattern. A metal shroud encircles the glass shade, reducing glare while providing softly diffused light. Available in Matte Black, Brushed Nickel, and Modern Gold.
Sloping curves decorate the matte black finish metal shrouds that encircle each shade featured on this modern five-light linear chandelier. Perfect for a kitchen island or dining table, it showcases conical artisan glass with an abstract swirl motif that creates icy radiance
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- Glass shade material
- Feathered white shade finish
- 5-Light linear chandelier
- Modern, contemporary, transitional, sleek style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Aimie |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 11.0 lbs |
| Length/Extension | 42.0" |
| Width | 6.0" |
| Height | 13.25" |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 42" L x 4.75" W |
| Dimmable | Yes |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
