Z-Lite 181-6
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Altadore 10" 6-Light Bronze Pendant Light With Matte Opal Glass Shade
Z-Lite Altadore 10" 6-Light Bronze Pendant Light With Matte Opal Glass Shade
Regular price
$378.00
Regular price
Sale price
$378.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Traditional styling meets modern functionality in this six light fixture. Matte opal cylindrical shades are combined with bronze hardware for a crisp, cutting edge look that still has classic appeal. Telescoping rods are included to ensure a perfect hanging height.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Bronze Frame Finish
- Glass Shade Material
- Matte Opal Shade Finish
- 6-Light Pendant
- Contemporary, Metropolitan Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Altadore |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 35.0" |
| Actual Width | 9.85" |
| Actual Height | 15.0" |
| Actual Weight | 19.84 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 8x12" + 2x6" + 2x3" Rods |
| Canopy Dimensions | 14.25" L x 4.75" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
