Z-Lite Ayra 3-Light Medium Bulb Base Matte Black Steel Clear Glass Shade Chandelier
Z-Lite Ayra 3-Light Medium Bulb Base Matte Black Steel Clear Glass Shade Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Beautiful tear drop shaped hand-blown glass; make a dramatic statement by using it alone or with one of our canopies to create a custom chandelier. Available in two sizes, and three finishes: olde brass, brushed nickel, or matte black.
An eye-catching three-light chandelier perfectly encapsulates the modern aesthetic. Tapered bell-shaped shades are made from clear glass, suspended from a sleek steel frame with a matte black finish. The fixture brings a chic cutting edge to a contemporary kitchen or dining room.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- Glass shade material
- Clear finish
- 3-Light chandelier
- Transitional, coastal, seaside, urban, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Ayra |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 8.0 lbs |
| Length/Extension | 18.0" |
| Width | 18.0" |
| Height | 11.75" |
| Bulbs | 3 x 100W - Medium |
| Chain Length | Rods: 15x12” + 3x6”+ 3x3” |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 13.75" L x 13.75" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | UL/ CUL Certified |
| Application | Dry |
| Room | Game Room; Dining Room; Kitchen; Kitchenette |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
