Z-Lite Banff 5028S-BK-LED 2-Light LED-Integrated Sand Black Aluminum Frame Opal Etched Glass Shade Outdoor Wall Light
Z-Lite Banff 5028S-BK-LED 2-Light LED-Integrated Sand Black Aluminum Frame Opal Etched Glass Shade Outdoor Wall Light
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Banff collection of outdoor LED lanterns offers a refreshing modern approach, that pairs a Matte Black finish with a soft white glass shade. Three sizes are available. Best of all, it is protected by our Coastal Finish that can stand up to harsh environments for years. Control your dimming and light color selection with the remote control that is included for your convenience.
Crisp angles and lines merge to offer a dynamic design in outdoor lighting as a two-light outdoor wall sconce features soft matte black finish aluminum framing with an elegant white glass shade. This rectangular fixture is dimmable, creating custom levels of integrated LED lighting.
Features
- LED-Integrated bulb base
- Aluminum frame material
- Sand black frame finish
- Glass shade material
- Opal etched shade finish
- 2-Light outdoor wall light
- Modern, transitional, restoration, urban, coastal, loft style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Banff |
| Coastal grade fixtures | Yes |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 3.0 lbs |
| Length/Extension | 3.0" |
| Width | 5.0" |
| Height | 12.0" |
| Bulbs | 2 x 8W - LED-Integrated |
| Backplate Dimensions | 12" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 1550 |
| LED Delivered Lumen | 500 |
| LED Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | 90.0 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Wet |
| Box Shipment Weight | 3 lbs. |
| Box Shipment Length | 15" |
| Box Shipment Weight | 8" |
| Box Shipment Height | 6" |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
