Z-Lite Bentley 16" 1-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame White Acrylic Shade Flush Mount Lighting
Z-Lite Bentley 16" 1-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame White Acrylic Shade Flush Mount Lighting
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A sleek, low-profile design flush mount, the Quasars collection has a flared side profile that creates a gentle taper toward the ceiling. Available in three sizes to accommodate the most popular ceiling heights in a room without sacrificing style. Finish options include Brushed Nickel, Matte Black, Modern Gold, and Matte White. This modern design is powered by the latest in LED technology, light color selectable and dimmable with the Z-Lite EZ change LED module.
Bathed in warmth, this modern gold transitional LED flush mount ceiling light layers a hint of luxury across the ceiling of dining rooms, dens, or spacious bedrooms. The generous LED panel creates a wide circle of light that keeps gatherings feeling lively, whether you are sharing weeknight meals or hosting friends for the evening. Surrounded by warm woods, woven textures, and plush seating, this ceiling piece helps the entire room feel welcoming, sophisticated, and ready for lingering conversations.
Features
- LED-integrated bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Acrylic shade material
- White shade finish
- 1-Light flush mount
- Modern, contemporary, mid-century modern, loft, LED style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Bentley |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | Yes |
| Weight | 5.0 lbs |
| Length/Extension | 16.0" |
| Width | 16.0" |
| Height | 4.0" |
| Bulbs | 1 x 40W - LED-Integrated |
| Canopy Dimensions | 15.2" L x 15.2" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 3600 |
| LED Delivered Lumen | 1880 |
| LED Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI | 90.0 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | Yes |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Living Room; Office; Utility Room |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
