Z-Lite 1955-3MB-RB-ARDB
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Bronte 14" 3-Light Medium Base Matte Black and Rubbed Brass Dark Blue Acrylic Shade Billiard Lighting
Z-Lite Bronte 14" 3-Light Medium Base Matte Black and Rubbed Brass Dark Blue Acrylic Shade Billiard Lighting
Regular price
$390.00
Regular price
Sale price
$390.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Bright red shades bring eye-catching style and personality to this modern three-light billiards pendant. Offering a linear silhouette perfect for game and dining tables, the pendant features a streamlined structure with a matte black finish and rubbed brass accents that add the perfect touch of richness.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black and rubbed brass frame finish
- Acrylic shade material
- Dark blue shade finish
- 3-Light billiard
- Billiard, transitional, classical, restoration, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Bronte |
| Coastal grade fixtures | No |
| Weight | 16.0 lbs |
| Length/Extension | 52.75" |
| Width | 14.0" |
| Height | 9.5" |
| Bulbs | 3 x 100W - Medium |
| Chain Length | Rods: 8x24" + 4x12" + 2x6" + 2x3" |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 15" L x 4.72" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CETL |
| Application | Dry |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
