Z-Lite Brookside 10" W x 114" H 1-Light Black Aluminum Clear Beveled Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Brookside 10" W x 114" H 1-Light Black Aluminum Clear Beveled Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Westover’s sophisticated beauty showcases its stylish clear bent, beveled, bound glass. Constructed in brass with a black finish, this classic, traditional design is available in several sizes as well as wall, hanging and post mount.
This one-light outdoor post mounted fixture has a stately black aluminum post supporting a black cage with a clear seedy glass finish that softly diffuses light to provide a welcoming glow. Compelling X-accents bring dimension and character. Perfect for offering an optimal lighting source targeted for your outdoor needs.
Features
- Medium bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 1-Light outdoor post mounted fixture
- Old world, craftsman, rustic, tuscan, luxe farmhouse style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Brookside |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 10.0 lbs |
| Length/Extension | 9.5" |
| Width | 10.0" |
| Height | 113.5" |
| Bulbs | 1 x 100W - Candelabra |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CUL/cETLu |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
