Z-Lite 165-20
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Cameo 20" 3-Light Factory Bronze Pendant Light With Crème Linen Fabric Shade
Z-Lite Cameo 20" 3-Light Factory Bronze Pendant Light With Crème Linen Fabric Shade
Regular price
$151.20
Regular price
Sale price
$151.20
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A crème colored shade is paired with bronze bands and hardware to create a simple, contemporary look. This pendant includes an acrylic diffuser to soften the light. For a customized look, adjustable rods are included to ensure the perfect look. This pendant also comes able to be installed as a semi-flush fixture.
Features
- Medium Bulb Base
- Steel Frame Material
- Factory Bronze Frame Finish
- Fabric Shade Material
- Crème Linen Shade Finish
- 3-Light Convertible Pendant
- Contemporary, Metropolitan Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Cameo |
| Bulbs | 3 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 19.5" |
| Actual Width | 19.5" |
| Actual Height | 6.8" |
| Actual Weight | 5.5 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 3x12" + 1x6" + 1x3" Rods |
| Cord/Wire Length | 51" |
| Canopy Dimensions | 5.25" L x 5.25" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
