Z-Lite Chloe 3-Light Matte Black Clear Glass Shade Chandelier
Z-Lite Chloe 3-Light Matte Black Clear Glass Shade Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Beautiful movement best describes Chloe. Each pendant is hand-blown by a glass artist. Make a dramatic statement by using it alone or with one of our canopies to create a custom chandelier. No matter your choice, the unique look is sure to brighten your home. Available in two sizes, and three finishes: olde brass ,brushed nickel, or matte black.
Define your modern space with the eye-catching, streamlined presence of this contemporary three-light chandelier. Rounded shades are made from clear, water-textured glass, suspended from a sleek steel frame with a matte black. Your contemporary dining room or family space gets an instant boost with this sophisticated fixture.
Features
- Medium Bulb Base
- Steel Frame Material
- Matte Black Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Shade Finish
- 3 Light Linear Chandelier
- Transitional, Coastal, Seaside, Urban, Restoration Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Chloe |
| Bulbs | 3 x 100W - Medium |
| Length / Extension | 20.0" |
| Actual Width | 20.0" |
| Actual Height | 9.5" |
| Actual Weight | 10.0 lbs |
| Chain Length | Rods: 15x12" + 3x6"+ 3x3" |
| Canopy Dimensions | 13.75" L x 13.75" W |
| Cord Length | 110" |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | UL/ CUL Certified |
| UL Application | Dry |
| Room | Game Room; Dining Room; Kitchen; Kitchenette |
| Box shipment weight | 22 lbs |
| Box shipment length | 24" |
| Box shipment width | 23" |
| Box shipment height | 15" |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
