Z-Lite Claudelle 5-Light Candelabra Bulb Base Matte Black and Modern Gold Steel White Fabric Shade Chandelier
Z-Lite Claudelle 5-Light Candelabra Bulb Base Matte Black and Modern Gold Steel White Fabric Shade Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With a subtle flourish that evokes the organic beauty of a calla lily, the Claudelle series boasts slender arms for a slim silhouette. Linen shades allow for a simple style change seasonally or whenever you want to freshen the look of a room. There are 3 styles of sconces – single and double curved arm as well as straight arm with color choices of Matte Black or Textured White with or without Gold accents. Claudelle boasts four sizes of chandeliers in a choice of Matte Black or Matte Black with Modern Gold accents.
A sophisticated twist on a classic form, this two-tone chandelier brings dimensional beauty to your space. Matte black arms sweep upward with grace, accented by modern gold and softened with glowing linen shades. It’s a refined touch that captures both contrast and cohesion.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel frame material
- Matte black and modern gold frame finish
- Fabric shade material
- White shade finish
- 5-Light chandelier
- Transitional, traditional, metropolitan, classical style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Claudelle |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 8.0 lbs |
| Length/Extension | 24.0" |
| Width | 24.0" |
| Height | 28.5" |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 72" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | UL/CUL |
| Application | Dry |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
