Z-Lite Claudelle 65" 8-Light Candelabra Bulb Base Matte Black Steel White Fabric Shade Chandelier
Z-Lite Claudelle 65" 8-Light Candelabra Bulb Base Matte Black Steel White Fabric Shade Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With a subtle flourish that evokes the organic beauty of a calla lily, the Claudelle series boasts slender arms for a slim silhouette. Linen shades allow for a simple style change seasonally or whenever you want to freshen the look of a room. There are 3 styles of sconces – single and double curved arm as well as straight arm with color choices of Matte Black or Textured White with or without Gold accents. Claudelle boasts four sizes of chandeliers in a choice of Matte Black or Matte Black with Modern Gold accents.
Expansive but never overwhelming, this eight-light chandelier spreads warmth and grace across the ceiling. Its matte black frame offers grounding structure, while linen shades add texture and lightness. It’s a stunning choice for large dining spaces, vaulted entries, or open concept living.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- Fabric shade material
- White shade finish
- 8-Light chandelier
- Transitional, traditional, metropolitan, classical style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Claudelle |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 19.0 lbs |
| Length/Extension | 65.0" |
| Width | 65.0” |
| Height | 45.0" |
| Bulbs | 8 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 120" |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | UL/CUL |
| Application | Dry |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
