Z-Lite 452-12BRZ
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Cortez 12" 4-Light Bronze Steel Pendant Light
Z-Lite Cortez 12" 4-Light Bronze Steel Pendant Light
Regular price
$310.50
Regular price
Sale price
$310.50
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The unique inner star design suspended within an Orb defines the Cortez Collection. Finish options are Brushed Nickel or Bronze.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Bronze Frame Finish
- Steel Shade Material
- Bronze Shade Finish
- 4-Light Pendant
- Contemporary, Transitional Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Cortez |
| Bulbs | 4 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 12.0" |
| Actual Width | 12.0" |
| Actual Height | 15.0" |
| Actual Weight | 4.11 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 72" |
| Cord/Wire Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Room | Dining Room; Foyer; Great Room; Hallway; Kitchen |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
