Z-Lite Z17-52P
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Crimson 17" 3-Light Java Bronze Pendant Light With White Mica and Honey Amber Tiffany Glass Shade
Z-Lite Crimson 17" 3-Light Java Bronze Pendant Light With White Mica and Honey Amber Tiffany Glass Shade
Regular price
$194.60
Regular price
Sale price
$194.60
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The 3 Llight Pendant of the Crimson family adds color and warmth with the alternating shades of honey and amber glass mixed with the white mica. The richness of the clear jewels mixed with the Java bronze hardware complete the family to achieve a timeless look.
Features
- Medium Bulb Base
- Steel Frame Material
- Java Bronze Frame Finish
- Mica + Glass Shade Material
- White Mica + Honey Amber Tiffany Shade Finish
- 3-Light Pendant
- Craftsman, Tiffany Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Crimson |
| Bulbs | 3 x 100W - Medium |
| Length / Extension | 17.0" |
| Actual Width | 17.0" |
| Actual Height | 32.5" |
| Actual Weight | 8.8 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 72" |
| Cord Length | 110" |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Documents & Files
