Z-Lite 584PHMR-BK
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Dunbroch 8" W x 22" H 1-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Glass Shade
Z-Lite Dunbroch 8" W x 22" H 1-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Glass Shade
Regular price
$228.00
Regular price
Sale price
$228.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Cast a soothing glow along a dim footpath with this ultra-modern outdoor post-mount from the Dunbroch collection. Secure this light fixture to a deck railing or corner posts to lend a more contemporary vibe with its open rectangular aluminum lantern, surrounding a single light sheathed inside a tube-like style glass globe. This outdoor light fixture also features a dark black frame finish that complements existing building facade colors and materials.
Features
- Medium Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Black Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Shade Finish
- 1-Light Outdoor Post Mount Fixture
- Restoration, Urban, Transitional, Industrial Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Dunbroch |
| Coastal Item | Yes |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 8.0" |
| Width | 8.0" |
| Height | 21.75" |
| Weight | 4.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | SGS |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
