Z-Lite Dunbroch 9" W x 102" H 1-Light Black Aluminum Clear Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Dunbroch 9" W x 102" H 1-Light Black Aluminum Clear Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
An even mix of modern and transitional elements makes the Dunbroch family of outdoor lighting the perfect choice for today’s home. This aluminum fixture features a single, exposed bulb that appears to float within a clear glass tube. An open metal, rectangular cage completes the design enhancing its clean-lined look. Available in deep bronze with an outdoor brass interior accent or black.
Light the home's pathway with this modern outdoor post mounted fixture from the Dunbroch collection. Featuring a slim post and rectangular lantern with an airy, open silhouette, this outdoor light fixture illuminates spacious patios and surrounding landscapes. With a dark black aluminum frame and a single light set inside a clear glass cylindrical globe, this post fixture lends a sleek, contemporary look to your outdoor entertainment areas.
Features
- Medium bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 1-Light outdoor post-mounted fixture
- Restoration, urban, transitional, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Dunbroch |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 11.0 lbs |
| Length/Extension | 10.0" |
| Width | 10.0" |
| Height | 121.75" |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | SGS |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
