Z-Lite 177-3M
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Fairview 11" 3-Light Bronze Pendant Light With Clear Beveled and Clear Hammered Glass Shade
Z-Lite Fairview 11" 3-Light Bronze Pendant Light With Clear Beveled and Clear Hammered Glass Shade
Regular price
$122.00
Regular price
Sale price
$122.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
These medium-sized fixtures pack big style modern looks, without looing any of the delicate tenderness found in traditional lighting. Bronze geometric shapes complimented with clear beveled glass on the outside of the fixture combined with warm glowing clear hammered glass on the inside ensures that this style of lighting is truly unique.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Bronze Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Beveled Outside; Clear Hammered Inside Shade Finish
- 3-Light Pendant
- Coastal, Nautical, Seaside Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Fairview |
| Bulbs | 3 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 11.0" |
| Actual Width | 11.0" |
| Actual Height | 23.75" |
| Actual Weight | 15.43 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 72" |
| Cord/Wire Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 4.75" L x 4.75" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
