Z-Lite 177-8
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Fairview 19" 8-Light Bronze Pendant Light With Clear Beveled and Clear Hammered Glass Shade
Z-Lite Fairview 19" 8-Light Bronze Pendant Light With Clear Beveled and Clear Hammered Glass Shade
Regular price
$289.50
Regular price
Sale price
$289.50
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
For those looking for a modern look without sacrificing the warmth of the light need to look no further than this fixture. The combination of clear beveled glass on the outside and clear hammered glass on the inside allow for the bronze geometric shape to create a very modern look, while still emanating the warm glow found in traditional fixtures. This truly is the best of both worlds.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Bronze Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Beveled Outside; Clear Hammered Inside Shade Finish
- 8-Light Pendant
- Coastal, Nautical, Seaside Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Fairview |
| Bulbs | 8 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 18.5" |
| Actual Width | 18.5" |
| Actual Height | 43.38" |
| Actual Weight | 55.12 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 72" |
| Cord/Wire Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 4.75" L x 4.75" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
