Z-Lite Farrell 18" 7-Light Brushed Nickel Chandelier With White Glass Shade
Z-Lite Farrell 18" 7-Light Brushed Nickel Chandelier With White Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The elongated fluted shape of the Farrell series provides plenty of light in a slim silhouette. Available as a pendant as well as a wall sconce, Farrell can be ordered in a choice of Brushed Nickel, Matte Black, and Modern Gold finishes.
A chic spiral of elongated, fluted glass shades creates impeccable sophistication for a modern seven-light chandelier. It shows off a sleek brushed nickel finish that's sure to complement the surrounding decor. A stunning choice over a staircase or foyer, it displays a stylish brushed nickel finish and features each light at a different suspension height to create its compelling silhouette.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Brushed nickel frame finish
- Glass shade material
- White shade finish
- 7-Light chandelier
- Transitional, traditional, classical, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Farrell |
| Bulbs | 7 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 18.0" |
| Actual Width | 18.0" |
| Actual Height | 11.0" |
| Actual Weight | 28.0 lbs |
| Backplate Dimensions | 18" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CETL |
| Application | Damp |
| Box Shipment Weight | 7 x 4 lbs. |
| Box Shipment Length | 7 x 20" |
| Box Shipment Width | 7 x 11" |
| Box Shipment Height | 7 x 11" |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Dimensions

Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
