Z-Lite Farrell 3043P6-ROD 6" 1-Light Matte Black Pendant Light With White Glass Shade
Z-Lite Farrell 3043P6-ROD 6" 1-Light Matte Black Pendant Light With White Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The elongated fluted shape of the Farrell series provides plenty of light in a slim silhouette. Available as a pendant as well as a wall sconce, Farrell can be ordered in a choice of Brushed Nickel, Matte Black, and Modern Gold finishes.
Alone or in series, this modern one-light pendant is a sophisticated choice for your contemporary home. A matte black finish canopy and stem complement an elongated frosted glass shade that showcases delicate fluting to create a sense of fluidity and movement in your kitchen, living area, or bedroom.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- Glass shade material
- White shade finish
- 1-Light pendant
- Transitional, traditional, classical, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Farrell |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 6.0" |
| Actual Width | 6.0" |
| Actual Height | 11.0" |
| Actual Weight | 5.0 lbs |
| Chain Length | Rods: 3x12" + 1x6" + 1x3" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5.125” L x 5.125” W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Dimensions

Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
