Z-Lite Farrell 3043P7-5R 12" 5-Light Matte Black Chandelier With White Glass Shade
Z-Lite Farrell 3043P7-5R 12" 5-Light Matte Black Chandelier With White Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The elongated fluted shape of the Farrell series provides plenty of light in a slim silhouette. Available as a pendant as well as a wall sconce, Farrell can be ordered in a choice of Brushed Nickel, Matte Black, and Modern Gold finishes.
Embrace the spiral design of a modern five-light chandelier. A matte black finish canopy creates depth and contrast, while elongated conical shades in frosted glass encircle the fixture to provide soft, diffused illumination over a staircase or foyer.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- Glass shade material
- White shade finish
- 5-Light chandelier
- Transitional, traditional, classical, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Farrell |
| Bulbs | 5 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 12.0" |
| Actual Width | 12.0" |
| Actual Height | 13.75" |
| Actual Weight | 23.0 lbs |
| Backplate Dimensions | 12" L x 12" W |
| Cord Length | 110" |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Dimensions

Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
