Z-Lite Fontaine 20" 23-Light Brushed Nickel Steel Frame Clear Waterglass Shade Linear Chandelier
Z-Lite Fontaine 20" 23-Light Brushed Nickel Steel Frame Clear Waterglass Shade Linear Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Cylindrical glass shades add subtle elegance to the Fontaine collection. Fontaine features rippled glass and a braided cord for an upscale aesthetic that will enhance as a single pendant as well as multi-canopy fixtures for a custom look. Available in a choice of Matte Black, Brushed Nickel, and Rubbed Brass finishes to complement any décor.
Put finishing touches on a grand, luxurious space with the opulence of this modern 23-light linear chandelier. A stunning centerpiece over a two-story living space, it features dual tiers of suspended cylindrical water glass shades with a rippled texture and creates elegant illumination in any setting. A brushed nickel finish and black braided cord complete the look with sophistication.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Brushed nickel frame finish
- Glass shade material
- Clear waterglass shade finish
- 23-Light linear chandelier
- Transitional, traditional, coastal, modern, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Fontaine |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 117.0 lbs |
| Length/Extension | 54.5" |
| Width | 20.25" |
| Height | 15.0" |
| Bulbs | 23 x 60W - Medium |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 54" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL Certified |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Kitchen; Kitchenette |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
