Z-Lite Fontaine 7-Light Rubbed Brass Frame Clear Waterglass Glass Shade Chandelier
Z-Lite Fontaine 7-Light Rubbed Brass Frame Clear Waterglass Glass Shade Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Cylindrical glass shades add subtle elegance to the Fontaine collection. Fontaine features rippled glass and a braided cord for an upscale aesthetic that will enhance as a single pendant as well as multi-canopy fixtures for a custom look. Available in a choice of Matte Black, Brushed Nickel, and Rubbed Brass finishes to complement any décor.
Rubbed brass finishing sets a warm, refined tone for this modern seven-light chandelier. Its round canopy hosts a spiraling fall of cylindrical shades, each featuring clear water glass and a metal collar. Braided cord adds a refined touch, perfect for an opulent focal point fixture in your living or dining room.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Rubbed brass frame finish
- Glass shade material
- Clear waterglass shade finish
- 7-Light chandelier
- Transitional, traditional, coastal, modern, restoration style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Fontaine |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 35.0 lbs |
| Length/Extension | 19.5" |
| Width | 19.5" |
| Height | 15.0" |
| Bulbs | 7 x 60W - Medium |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 18" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed |
No |
| Certification | ETL Certified |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
