Z-Lite Forest 23-Light LED-Integrated Brushed Nickel Steel Linear Chandelier
Z-Lite Forest 23-Light LED-Integrated Brushed Nickel Steel Linear Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Inspired by modern sculpture, the Forest collection features simple, bold shapes that complement a variety of décors. The dimmable LED light source assures years of maintenance-free illumination. New for 2025 the Forest Pendants are now available with a handsome black braided cord that elevates the aesthetic of the 12” and 24” pendants with finishes of Matte Black, Brushed Nickel, and Modern Gold. These pendants are available as single fixtures and as multiple fixtures on the Z-Lite ceiling pans. The popular 2 light and 3 light wall sconces are now available in Modern Gold also.
Generous size and a sleek brushed nickel finish are a compelling combination on this modern 23-light LED chandelier. Its linear silhouette creates bright, bold lighting, perfect for a dining room or foyer. The fixture features braided black cording that suspends slim light housings, offering pinpoint precision over your space.
Features
- LED-integrated bulb base
- Steel frame material
- Brushed nickel frame finish
- Steel shade material
- Brushed nickel shade finish
- 23-Light linear chandelier
- Modern style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Forest |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 94.0 lbs |
| Length/Extension | 54.0" |
| Width | 18.0" |
| Height | 23.75" |
| Bulbs | 23 x 5W - LED-Integrated |
| Cord Length | 180" |
| Canopy Dimensions | 54" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 450 |
| LED Delivered Lumen | 306 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI>80 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed |
No |
| Certification | ETL Certified |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Kitchen; Kitchenette |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
