Z-Lite Gannon 16" W x 135" H 5-Light Black Stainless Steel Outdoor Post Mounted Fixture With Clear Beveled Glass Shade
Z-Lite Gannon 16" W x 135" H 5-Light Black Stainless Steel Outdoor Post Mounted Fixture With Clear Beveled Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The traditional outdoor lantern gets a modern twist with a longer silhouette that provides just the right scale for larger homes. The Gannon series can be ordered in several versions (hanging as well as wall- and pole-mounted). Coated with Z-Lite’s durable Coastal Black paint finish, Gannon will be a good long-term investment.
Infuse your exterior space with dimension and depth with a charming traditional five-light outdoor post lantern. The lantern pairs an elongated silhouette with a fresh Coastal black finish, delivering durability over a stainless steel frame. Long, tapering panels of clear beveled glass create a sense of stylish depth, perfect for a front walkway or garden path.
Features
- Candelabra bulb base
- Stainless steel frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear beveled shade finish
- 5-Light outdoor post-mount fixture
- Transitional, traditional, coastal sleek, classical style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Gannon |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 16.0" |
| Actual Width | 16.0" |
| Actual Height | 134.75" |
| Actual Weight | 46.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| CEC Listed | No |
| Certification | UL/ CUL Certified |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
