Z-Lite Gaultier 18" 6-Light Matte Black and Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Z-Lite Gaultier 18" 6-Light Matte Black and Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Whether you enjoy the simple symmetry of parallel framework on a wall sconce, chandelier, or lantern, or prefer a stepped effect for visual interest, the Gaultier collection offers plenty of panache. Crystal or Alabaster bobeches supporting the decorative candlesticks add sophistication. The finish options are Matte Black-Modern Gold combination or Modern Gold.
An open metalwork design is refreshing with clean lines and a bit of delicacy as this six-light chandelier takes a page from a cage motif to deliver ambient lighting. Matte black steel framing shows off the charm of candelabra-style bulb mounts dressed up with chic boboches. Dimming features create mood lighting and time-sensitive illumination.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel frame material
- Matte Black and modern gold frame finish
- 6-Light chandelier
- Metropolitan, transitional, urban, mid-century modern style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Gaultier |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 30.0 lbs |
| Length/Extension | 18.0" |
| Width | 18.0" |
| Height | 21.5" |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | Rods: 6x12" + 1x6" + 1x3" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 4.75" L x 4.75" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | cULus |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
