Z-Lite Gaultier 6100-6MGLD 6-Light Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Z-Lite Gaultier 6100-6MGLD 6-Light Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Whether you enjoy the simple symmetry of parallel framework on a wall sconce, chandelier, or lantern, or prefer a stepped effect for visual interest, the Gaultier collection offers plenty of panache. Crystal or Alabaster bobeches supporting the decorative candlesticks add sophistication. The finish options are Matte Black-Modern Gold combination or Modern Gold.
An angular silhouette creates bold personality in lighting, as this six-light chandelier shows off a statement-making motif with a bit of drama. This matte black finish steel constructed fixture is softened a bit by long, angled arms and torch sleeves holding candelabra style bulb mounts. Charming boboches feature an organic aesthetic, making this multi-light chandelier an enticing choice for dining rooms, living rooms, and entryways.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- 6-Light chandelier
- Metropolitan, transitional, urban, mid-century modern style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Gaultier |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 32.0 lbs |
| Length/Extension | 27.25" |
| Width | 27.25" |
| Height | 33.25" |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 72" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | cULus |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
