Z-Lite Gaultier 6100-8MGLD 8-Light Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Z-Lite Gaultier 6100-8MGLD 8-Light Mordern Gold Steel Frame Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Whether you enjoy the simple symmetry of parallel framework on a wall sconce, chandelier, or lantern, or prefer a stepped effect for visual interest, the Gaultier collection offers plenty of panache. Crystal or Alabaster bobeches supporting the decorative candlesticks add sophistication. The finish options are Matte Black-Modern Gold combination or Modern Gold.
A royal motif with angular and linear elements offers sophistication in any space as this modern gold finish steel eight-light chandelier becomes a focal point. Dining rooms, living rooms, and foyers come to life with an open metalwork design places charming boboches and torch sleeves on elongated arms, with candelabra bulb holders reminiscing about a village theme. Adding dimming features turns this chandelier into a source of varying light levels to create moods or suit needs.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- 8-Light chandelier
- Metropolitan, transitional, urban, mid-century modern style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Gaultier |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 42.0 lbs |
| Length/Extension | 35.25" |
| Width | 35.25" |
| Height | 45.25" |
| Bulbs | 8 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 120" |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | cULus |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
