Z-Lite Hartwell 5-Light Candelabra Sand Black Aluminum Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture
Z-Lite Hartwell 5-Light Candelabra Sand Black Aluminum Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Hartwell collection evokes the craftsman era with a Mission-like crown and handle on the top and the look of forged metal candles. Ample illumination comes from 1-, 2-, 3-, 4-, 5- and 6-light clusters. Offered in marine grade Black finish.
Suspended in sand black and crowned with a bold, mission-inspired detail, this fixture floats like a lantern lost in time. Five candle-style lights glow behind clear seedy glass, casting warm, dappled light with every breeze. Its chain-hung design adds presence without heaviness.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Sand black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 5-Light outdoor chain mount ceiling fixture
- Farmhouse, mission, transitional, traditional style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Hartwell |
| Coastal grade fixtures | Yes |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 15.0 lbs |
| Length/Extension | 12.0" |
| Width | 12.0” |
| Height | 27.75" |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 36" |
| Cord Length | 48" |
| Canopy Dimensions | 4.75" L x 4.75" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Outdoor Living; Porch; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
