Z-Lite Hartwell 5019PHXLS-536P-BK 5-Light Candelabra Bulb Base Sand Black Aluminum Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Hartwell 5019PHXLS-536P-BK 5-Light Candelabra Bulb Base Sand Black Aluminum Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Hartwell collection evokes the craftsman era with a Mission-like crown and handle on the top and the look of forged metal candles. Ample illumination comes from 1-, 2-, 3-, 4-, 5- and 6-light clusters. Offered in marine grade Black finish.
Set the tone with the simple post and charming handled crown featured on this traditional Mission five-light outdoor post mount fixture. Its clean-lined form is crafted in aluminum and received a marine-grade sand black finish for added texture and dimensionality. Clear seedy glass panes enclose the light cluster, adding a perfect hint of dimension and character.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Sand black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 5-Light outdoor post-mounted fixture
- Farmhouse, mission, transitional, traditional style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Hartwell |
| Coastal grade fixtures | Yes |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 24.0 lbs |
| Length/Extension | 12.0" |
| Width | 12.0" |
| Height | 119.25" |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Porch; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
