Z-Lite Jordan 10" W x 101" H 1-Light Black Aluminum Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Jordan 10" W x 101" H 1-Light Black Aluminum Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With traditional design but modern features, the Jordan collection of outdoor fixtures is a transitional décor masterpiece. Clear seedy glass is paired wonderfully with your choice of Black or Rubbed Bronze finishes. Several sizes and hanging styles available.
Express a blend of contemporary and traditional style as you light up an exterior front or back yard. Make this black finish outdoor light an important part of a custom design scheme meant to call attention to a home or business structure.
Features
- Medium bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 1 Light outdoor post-mounted fixture
- Craftsman style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Jordan |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 16.75 lbs |
| Length/Extension | 10.0" |
| Width | 10.0" |
| Height | 101.25" |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL/CETL Certified |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
