Z-Lite 1950-2S-RB
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Katerina 12" 2-Light Candelabra Base Rubbed Brass Steel and Glass White Fabric Shade Wall Sconce
Z-Lite Katerina 12" 2-Light Candelabra Base Rubbed Brass Steel and Glass White Fabric Shade Wall Sconce
Regular price
$178.00
Regular price
Sale price
$178.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A pair of delicate glass arms and a rich rubbed brass finish create intriguing contrast and dimensionality for this modern two-light wall sconce. Its classic elegance is infused with updated flair, complete with a round wall plate, minimal bobeches and tapered white shades for inviting illumination in your living or dining room.
Features
- Candelabra bulb base
- Steel and glass frame material
- Rubbed brass frame finish
- Fabric shade material
- White shade finish
- 1-Light wall sconce
- Architectural, transitional, contemporary, classical, restoration, coastal style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Katerina |
| Coastal grade fixtures | No |
| Weight | 2.0 lbs |
| Length/Extension | 6.5" |
| Width | 11.5” |
| Height | 13.0" |
| Bulbs | 2 x 60W - Candelabra |
| Canopy Dimensions | 5.375" W x 5.375" H |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CETL |
| Application | Dry |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
