Z-Lite 599MP6-BK
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Laurent 30" W x 27" H 6-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Z-Lite Laurent 30" W x 27" H 6-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Regular price
$926.00
Regular price
Sale price
$926.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Glowing light sourced from a decadent fixture lifts the elegance in an exterior space when this six-light outdoor post-mount fixture sits ready for placement. From the Laurent collection, it preserves a classic village aesthetic with a sophisticated, straightforward linear aesthetic. A black finish aluminum frame makes a stunning venue to host six delicate clear seedy glass globe shades, creating an impressive festive look.
Features
- Medium Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Black Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Seedy Shade Finish
- 6-Light Outdoor Post Mount Fixture
- Transitional, Modern, Mid-century, Modern Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Laurent |
| Bulbs | 6 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 30.0" |
| Width | 30.0" |
| Height | 27.0" |
| Weight | 14.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | SGS |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
