Z-Lite 909-7
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Laurentian 22" 7-Light Chrome Pendant Light With Crystal and Chrome Steel Shade
Z-Lite Laurentian 22" 7-Light Chrome Pendant Light With Crystal and Chrome Steel Shade
Regular price
$47.00
Regular price
Sale price
$47.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Enjoy the creative energy invested in this unique seven-light pendant. Stylish round crystal shades bring elegance and charm, while a center orb and stem in sleek chrome finish steel give this exceptional fixture a modern space-age look.
Features
- G9 Bulb Base
- Steel Frame Material
- Chrome Frame Finish
- Crystal + Steel Shade Material
- Chrome + Crystal Shade Finish
- 12-Light Pendant
- Contemporary, Coastal, Nautical, Seaside Style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Laurentian |
| Bulbs | 12 x 40W - G9 |
| Length / Extension | 21.5" |
| Actual Width | 21.5" |
| Actual Height | 16.25" |
| Actual Weight | 11.45 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 110" |
| Cord/Wire Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 4.75" L x 4.75" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Documents & Files
