Z-Lite Leland 23" H 1-Light LED-Integrated Sand Black Aluminum Frame Sand Blast Glass Shade Outdoor Pier-Mounted Fixture
Z-Lite Leland 23" H 1-Light LED-Integrated Sand Black Aluminum Frame Sand Blast Glass Shade Outdoor Pier-Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A graceful, but sturdy, teardrop cage distinguishes the Leland exterior lantern family. Featuring dimmable, maintenance-free LED in a choice of five CCTs for selecting the user’s ideal white color to enhance any facade. Leland is also protected by a marine-grade Black finish and a manufacturer warranty.
Versatility and streamlined style blend to create a striking look for a modern one-light outdoor post mount fixture that showcases selectable color temperature. Perfect for railings, stairs, and more, the light features an energy efficient LED and a sand black finish for marine-grade durability, all complementing a sleek silhouette that includes an open cage lantern with a teardrop shape that adds graceful elegance.
Features
- LED-Integrated bulb base
- Aluminum frame material
- Sand black frame finish
- Glass shade material
- Sand blast finish
- 1-Light outdoor pier-mounted fixture
- Architectural, transitional, outdoor, industrial, urban style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Leland |
| Coastal grade fixtures | Yes |
| Title 24 compliant | Yes |
| Weight | 3.0 lbs |
| Length/Extension | 7.0" |
| Width | 7.0" |
| Height | 23.0" |
| Bulbs | 1 x 12W - LED-Integrated |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 1170 |
| LED Delivered Lumen | 600 |
| LED Color Temperature | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | 90.0 |
| CEC Listed | Yes |
| Certification | ETL |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
