Z-Lite 562S-BA-LED
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Lestat 4" 1-Light LED Brushed Aluminum Outdoor Wall Sconce With Clear Glass Shade
Z-Lite Lestat 4" 1-Light LED Brushed Aluminum Outdoor Wall Sconce With Clear Glass Shade
Regular price
$134.00
Regular price
Sale price
$134.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With its craftsmen-inspired design, the Lestat collection provides contemporary outdoor décor as well as the latest in LED technology. Available in 3 sizes and finished in Deep Bronze, Black, or Silver, these aluminum fixtures are constructed to help protect from corrosion.
Features
- LED-Integrated Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Brushed Aluminum Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Shade Finish
- 1-Light Outdoor Wall Light
- Contemporary, Transitional Style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Lestat |
| Bulbs | 1 x 11W - LED-Integrated |
| Length / Extension | 5.38" |
| Actual Width | 4.12" |
| Actual Height | 9.25" |
| Actual Weight | 2.0 lbs |
| Backplate Dimensions | 4.5"L x 4.5" W |
| Dimmable | No |
| Energy Saver | No |
| LED Source Lumen | 880 |
| LED Delivered Lumen | 591 |
| LED Color Temperature | 2700K |
| LED Color Rendering Index (CRI | CRI>90 |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
