Z-Lite 532CHM-ORB
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Memphis Outdoor 9" 1-Light Oil Rubbed Bronze Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture With Clear Seedy and Tinted Glass Shade
Z-Lite Memphis Outdoor 9" 1-Light Oil Rubbed Bronze Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture With Clear Seedy and Tinted Glass Shade
Regular price
$126.00
Regular price
Sale price
$126.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Timeless elegant clean lines make the Memphis family a must-have to suit both contemporary and traditional decors. Outer clear seedy glass panels and inner tinted glass are paired with the oil rubbed bronze finished fixtures. These fixtures are comprised of cast aluminum which withstands nature's seasonal elements.
Features
- Medium Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Oil Rubbed Bronze Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Seedy Outside; Tinted Inside Shade Finish
- 1-Light Outdoor Chain Light
- Rustic, Country Style
- No bulb Included
Specifications
| Collection | Memphis Outdoor |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 9.0" |
| Width | 9.0" |
| Height | 15.88" |
| Weight | 8.2 lbs |
| Chain Length | 48" |
| Cord Length | 100" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Damp |
| Room | Outdoor Living; Porch; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
