Z-Lite 561M-SL-SL-FRB-LED
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Millenial 6" 1-Light LED Silver Outdoor Wall Sconce With Frosted Ribbed Glass Shade
Z-Lite Millenial 6" 1-Light LED Silver Outdoor Wall Sconce With Frosted Ribbed Glass Shade
Regular price
$213.00
Regular price
Sale price
$213.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Cutting-edge design meets modern style with the Millennial collection of outdoor fixtures. The latest in LED technology brightly illuminates the unique Frosted Ribbed glass, Chisel glass or Seedy glass back panel, while the sleek Silver, Black or Bronze finish complete this futuristic look.
Features
- LED-Integrated Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Silver Frame Finish
- Glass Shade Material
- Frosted Ribbed Shade Finish
- 1-Light Outdoor Wall Light
- Contemporary, Metropolitan, Modern Style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Millenial |
| Bulbs | 1 x 12W - LED-Integrated |
| Length / Extension | 3.63" |
| Actual Width | 6.0" |
| Actual Height | 13.25" |
| Actual Weight | 3.5 lbs |
| Backplate Dimensions | 6" L x 13.25" W |
| Dimmable | No |
| Energy Saver | No |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| LED Source Lumen | 950 |
| LED Delivered Lumen | 174 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI | CRI>80 |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
