Z-Lite Newbury 13" 1-Light Modern Gold Steel Frame Pendant Light With White Opal Glass Shade
Z-Lite Newbury 13" 1-Light Modern Gold Steel Frame Pendant Light With White Opal Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The Newbury pendant series offers an update to the classic schoolhouse look, a perfect complement for transitional, contemporary, and Modern Farmhouse interiors. Featuring white ribbed glass shades in a choice of three shapes, the fixtures are available in a Matte Black or a Modern Gold finish.
Put a fresh spin on bedroom or den lighting with the generous size of a modern one-light pendant. Its updated schoolhouse persona embraces texture, showcasing delicate ribbed glass and a modern gold finish that infuses richness and sophistication.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Glass shade material
- White opal shade finish
- 1-Light Pendant
- Architectural, modern, transitional, electric, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Newbury |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length / Extension | 13.0" |
| Actual Width | 13.0" |
| Actual Height | 14.25" |
| Actual Weight | 7.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Chain Length | Rods: 6x12" + 1x6" + 1x3" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Box #1 Shipment Weight | 9 lbs. |
| Box #1 Shipment Length | 18" |
| Box #1 Shipment Width | 18" |
| Box #1 Shipment Height | 16" |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
