Z-Lite Quinn 22" 3-Light LED-Integrated Modern Gold Frame White Acrylic Shade Semi Flush Mount Lighting
Z-Lite Quinn 22" 3-Light LED-Integrated Modern Gold Frame White Acrylic Shade Semi Flush Mount Lighting
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Midcentury Modern fans will be delighted by the Quinn collection with its fluted banding that adds textural interest to the classic, shallow drum shape. Available in two sizes pendant and two sizes semi-flush mount to accommodate almost any room setting and offered in a choice of Satin Nickel or Modern Gold to complement most décors. This fabulous design is powered by the latest in LED technology, light color selectable and dimmable with the Z-Lite EZ change LED module.
Capture mid-century design aesthetics with the intriguing textured band details featured on this modern three-light semi-flush mount ceiling light. Beautiful over a living room seating group or chic bedroom, it offers an opaque diffuser and a rich, warm modern gold finish for wonderful ambiance. This fixture is equipped with a Z-Lite EZ change LED module that offers energy efficiency, light color selectability, and dimming capabilities.
Features
- LED-Integrated bulb base
- Iron frame material
- Modern gold frame finish
- Acrylic shade material
- White shade finish
- 3 Light semi flush mount
- Metropolitan, transitional, industrial, mid-century modern, urban, LED style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Quinn |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 15.0 lbs |
| Length/Extension | 22.0" |
| Width | 22.0" |
| Height | 17.75" |
| Bulbs | 3 x 24W - LED-Integrated |
| Canopy Dimensions | 5.125" L x 5.125" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 7200 |
| LED Delivered Lumen | 5650 |
| LED Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | 90.0 |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| CEC Listed | No |
| Certification | cETL |
| Application | Damp |
| Box Shipment Weight | 20 lbs. |
| Box Shipment Length | 26" |
| Box Shipment Width | 26" |
| Box Shipment Height | 11" |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
