Z-Lite Rainer 14" W x 23" H 4-Light Black Aluminum Outdoor Post Mount Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Z-Lite Rainer 14" W x 23" H 4-Light Black Aluminum Outdoor Post Mount Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Seeded glass panels add visual interest to the Rainer outdoor lantern, which gives a nod to the classic Arts & Crafts style of design. It is available in several versions (hanging as well as wall- and pole-mounted). Coated with Z-Lite’s durable Coastal Black paint finish to complement Rainer’s design style, it is sure to complete the look and feel of your home or cottage.
A classic lantern-inspired silhouette and design greets exterior gardens and walkways with ambient illumination as this modern four-light outdoor post mount fixture promises a sophisticated aesthetic. Top a post with this fixture featuring Coastal black painted aluminum with clear seedy glass panels, and a charming candelabra cluster base inside. This dimmable outdoor light tops the post of your choice and raises the level of elegance in a custom outdoor setting.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 4 Light outdoor post mount fixture
- Architectural, modern, transitional, electric, industrial coastal style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Rainer |
| Bulbs | 4 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 13.5" |
| Actual Width | 13.5" |
| Actual Height | 22.75" |
| Actual Weight | 11.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
