Z-Lite Rainer 18" W x 114" H 6-Light Black Aluminum Outdoor Post Mounted Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Z-Lite Rainer 18" W x 114" H 6-Light Black Aluminum Outdoor Post Mounted Fixture With Clear Seedy Glass Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Seeded glass panels add visual interest to the Rainer outdoor lantern, which gives a nod to the classic Arts & Crafts style of design. It is available in several versions (hanging as well as wall- and pole-mounted). Coated with Z-Lite’s durable Coastal Black paint finish to complement Rainer’s design style, it is sure to complete the look and feel of your home or cottage.
Updated village charm is modern and fresh as this six-light outdoor post-mounted fixture enhances your curated landscaping. It pairs a stacked pole profile with a lantern-inspired light on top, complete with a Coastal black finish on aluminum. Seedy glass adds the perfect dose of vintage depth and texture, while a candelabra light cluster adds a call-back to a bygone era.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 6-Light outdoor post mounted fixture
- Architectural, modern, transitional, electric, industrial coastal style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Rainer |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 17.5" |
| Actual Width | 17.5" |
| Actual Height | 113.5" |
| Actual Weight | 33.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
