Z-Lite 7517P11-MGLD
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Realm Sphere 11" 1-Light Medium Base Modern Gold Steel Matte Opal Glass Shade Pendant Lighting
Z-Lite Realm Sphere 11" 1-Light Medium Base Modern Gold Steel Matte Opal Glass Shade Pendant Lighting
Regular price
$228.00
Regular price
Sale price
$228.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A distinctive silhouette is created with the angular arm featured on this mid-century modern one-light pendant. Perfect alone or in series to create a larger installation, it boasts a rich modern gold finish that imparts impeccable warmth and inviting ambiance. Its orb shade adds smooth curves, complete with a metal shield and opal glass for excellent illumination.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Glass shade material
- Matte opal shade finish
- 1 Light Pendant
- Mid-century, modern, restoration, contemporary, urban style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Realm Sphere |
| Coastal grade fixtures | No |
| Weight | 8.0 lbs |
| Length/Extension | 10.75" |
| Width | 10.75" |
| Height | 11.25" |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Chain Length | Rods: 6x12"+1x6"+1x3" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5.125" L x 5.125" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL Certified |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Kitchen; Kitchenette |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
