Z-Lite 7517-5L-MGLD
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Realm Sphere 12" 5-Light Medium Base Modern Gold Steel Matte Opal Glass Shade Linear Chandelier
Z-Lite Realm Sphere 12" 5-Light Medium Base Modern Gold Steel Matte Opal Glass Shade Linear Chandelier
Regular price
$514.00
Regular price
Sale price
$514.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The charming ambiance created with the offset light configuration of this modern five-light island chandelier sets a playful tone. It's a linear design ideal for dining or gaming tables, creating bright, diffused illumination with opal glass orb shades and metal shields. A modern gold finish imparts lovely warmth and sophistication to your space.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Glass shade material
- Matte opal shade finish
- 5-Light chandelier
- Mid-century, modern, restoration, contemporary, urban style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Realm Sphere |
| Coastal grade fixtures | No |
| Weight | 15.0 lbs |
| Length/Extension | 42.0" |
| Width | 12.0" |
| Height | 8.5" |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | Rods: 8x24"+4x12"+2x6"+2x3" |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 11.75" L x 4.75" W |
| Box Shipment Weight | 23" |
| Box Shipment Length | 46" |
| Box Shipment Width | 17" |
| Box Shipment Height | 13" |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL Certified |
| Application | Damp |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
